Pé Renkema

0
274
MMH Grijpskerk

Voorzitter Sjoelvereniging ‘De Schansbrikken’

“Onze sjoelvereniging De Schansbrikken in Niezijl heeft eigenlijk niets te klagen. Wij hebben als vereniging in een klein dorpje best veel leden. Op dit moment zijn er rond de vierentwintig leden bij ons aangesloten. In vergelijking met andere sjoelverenigingen is dat veel. Zuidhorn is vier of vijf keer zo groot als Niezijl, maar heeft ongeveer vijftien leden. Toch zouden wij er nog wat meer leden bij willen hebben. Het is niet noodzakelijk, maar wat verjonging in onze vereniging zou niet verkeerd zijn. Wij hebben wel eens een aantal jonge leden gehad, maar toen zij zwanger werden waren zijn helaas verdwenen. De Schansbrikken begint bijna aan haar zevenentwintigste sjoelseizoen. De naam De Schansbrikken is eigenlijk heel simpel te verklaren. Wij sjoelen altijd in het dorpshuis Het Schanshuus in Niezijl. Op de plaats van het dorpshuis lag vroeger een schans, de Bomsterschans. Vandaar dus schans. Met de brikken spelen we. Logisch, toch? Het sjoelseizoen begint na de zomer weer en gaat door tot in april. Wij oefenen dan tot in eind februari of begin maart voor het open sjoelkampioenschap. Dit kampioenschap houden wij elk jaar en het is het belangrijkste onderdeel van het seizoen voor ons. Dit jaar werd de vijfentwintigste editie gehouden. Er deden ongeveer vijftig mensen aan mee. Op die dag kunnen wij ons kunnen onderling goed meten. De dag begint om tien uur in de ochtend en duurt tot vier uur ’s middags. Alle deelnemers werken dan twintig sjoelbakken af. Vanaf september komen we weer één keer in de veertien dagen samen in het Schanshuus om te sjoelen. Dan wordt er om de eer gestreden. Alle leden zijn eigenlijk elke twee weken wel aanwezig. We hebben over het algemeen een vast aantal leden van tussen de twintig en dertig leden. Daarmee kunnen wij precies een avondvullend programma houden. Alle leden komen ook daadwerkelijk uit Niekerk of zij hebben er ooit gewoond. Als er nog sjoelliefhebbers in de omgeving wonen, kunnen die zich altijd bij ons melden. Aan het open sjoelkampioenschap in februari of maart mogen familieleden of bekenden van de leden meedoen. Ook kinderen mogen meegenomen worden om mee te doen. Afgelopen keer deden er twaalf kinderen mee. Er zitten helaas geen jongeren op onze vereniging. Het jongste lid is rond de vijfenveertig. De oudste sjoeler is over de tachtig jaar.”