Oud-voorzitter en huidige voorzitter blikken terug

0
173
Surhuisterveen - jubileum tennispark

Vijftigjarig bestaan T.S.O. kent geen dieptepunten

SURHUISTERVEEN – Tennisvereniging T.S.O. uit Surhuisterveen en omgeving bestaat deze week precies vijftig jaar. Een jubileum dat uitgebreid gevierd gaat worden door de vereniging en haar leden. Met oud-voorzitter Klaas van der Ploeg, voorzitter in de periode 1972-1976 en sindsdien op en aan beschikbaar voor allerlei hand- en spandiensten en verantwoordelijk voor het Feanster Toernooi, blikken we terug op de vijf decennia van de club.
‘Of T.S.O. dieptepunten heeft gekend? Ik kan me zo niets bedenken. Misschien mijn gipsarm, die ik een paar weken geleden heb opgelopen op baan vijf,’ grapt Van der Ploeg. ‘Natuurlijk, in elke vereniging gebeurt wel eens wat, en ook onze vergaderingen zijn niet altijd vlekkeloos verlopen. Maar problemen hebben we nooit echt gehad, nooit zo groot dat die niet op te lossen waren. Door de jaren heen zijn we wel mensen verloren die dierbaar waren voor de club, maar ik weet niet zeker of je daarbij kunt spreken van dieptepunten,’ vertelt Van der Ploeg.
De allereerste tennisbaan in Surhuisterveen stond aan de Groningerstraatweg. ‘Dat was nog voor de oorlog, en die baan was ook puur bedoeld voor de mensen die wat meer te besteden hadden,’ zegt Van der Ploeg. ‘Pas ver na de oorlog was er sprake van een vereniging. Onze vereniging is opgericht vanuit een stichting. Vanuit Plaatselijk Belang werd er een stichting opgericht ter bevordering van tennis in Surhuisterveen. De club is begonnen met heel weinig. We begonnen met een baan aan het Schoolpad vlakbij de Christelijke Mavo. Daar moesten we alles zelf doen. Er was nog niet eens een toilet, we gingen bij dokter Gjaltema naar de wc.’
In 1980 verhuisde T.S.O. naar de locatie waar zij al met al dertig jaar zouden zitten. ‘Dat was toch wel één van de hoogtepunten in ons bestaan. Ineens gingen we naar drie tennisbanen. Later zijn hier nog twee tennisbanen bijgekomen, al is daar voor de komst van die banen al met al wel acht jaar over gesproken,’ lacht Van der Ploeg.
Vier jaar geleden verhuisde de club opnieuw, naar de locatie aan het Blauknopke waar men momenteel de beschikking heeft over een modern park met vijf tennisbanen, een moderne kantine en een modern uitgeruste omkleedaccommodatie. ‘Hier hebben we zelfs nog de mogelijkheid om nog een zesde baan erbij te bouwen,’ vertelt huidige voorzitter Henk Veenstra. ‘We zijn ontzettend blij met dit nieuwe park. De gemeente wilde graag op onze vorige locatie huizen bouwen. Dit terrein lag toen nog braak, maar hier mochten we naartoe. De gemeente heeft de banen aangelegd, en de accommodatie gebouwd. De kantine is echter volledig in eigen beheer en in eigen beheer gebouwd. Het is een prachtige plek, waar we ook zeker trots op zijn,’ aldus Veenstra.
Samen blikken de heren terug op mooie tijden. Van der Ploeg weet nog een hoop te vertellen over de begintijden van de club. ‘Vroeger speelden we allemaal met lange witte broeken, met houten rackets met bespanning van kattendarmen. Zoiets kun je je tegenwoordig niet meer voorstellen, maar vroeger was dit heel normaal.’
De club koestert fijne herinneringen aan een hoop leden en oud-bestuursleden, maar Piet Maat moet echt even apart genoemd worden. ‘Hij was de drager van het succes van de club. Hij heeft de club echt een boost gegeven,’ vertelt Van der Ploeg. ‘Maar vergeet ook de gebroeders Kuipers niet. Zij hebben ook enorm veel voor de club gedaan. Heel veel vrijwilligerswerk,’ aldus Van der Ploeg. ‘Van hen hebben we zelfs nog een legaat mogen ontvangen,’ voegt Veenstra hier aan toe. De laatste dertig jaar is het Foeke Boersma die, zonder andere vrijwilligers te kort te mogen doen, er uit springt. ‘Foeke is al dertig jaar bij de club betrokken. Toen onlangs een scholekster midden op de baan aan het broeden was bedacht hij een constructie op het dak van de kantine waar de scholekster haar eieren uit zou kunnen broeden. Hij verplaatste het nest naar het dak, wat wonderwel nog slaagde ook,’ aldus Veenstra.
‘We zijn een hele actieve vereniging. We zijn trots op al onze vrijwilligers. Het is ook nooit moeilijk om mensen te vinden voor bestuursfuncties. Mensen willen altijd wel wat doen voor de vereniging. Toen we met de bouw van dit park aan de slag gingen zijn we meer gaan inzetten op sponsoring. We betrekken de lokale ondernemer bij onze activiteiten, en dat gaat ook goed. Onze grootste uitdaging voor de komende jaren is om de jeugd enthousiast te maken voor tennis. We hebben de ambitie en de ruimte om te groeien naar zo’n 300 leden, waar we nu op zo’n 250 leden zitten,’aldus Veenstra.
Het jubileum van de club wordt gevierd met een receptie op woensdag 11 juni op het tennispark in Surhuisterveen. Oud-bestuursleden, maar ook alle huidige leden zijn voor deze receptie uitgenodigd. ‘Er hebben zich verscheidene oud-bestuursleden vanuit heel Nederland aangemeld voor deze receptie. Ik denk dat velen het ook een beetje zien als een soort reünie,’ vertelt Veenstra.
Op zaterdag 14 juni wordt er op het tennispark een sportieve tennisdag georganiseerd met medewerking van Jacco Eltingh. Deze oud-proftennisser zal tijdens deze dag verschillende clinics gaan geven.