“We willen dat ze een stevige basis meekrijgen”

0
244
Stroobos 4 elementen

Vanaf oktober onderwijs mogelijk op camping Stroobos

STROOBOS – Onderwijs volgen, stage lopen en dus een vak leren op een camping. Het klinkt misschien raar, maar vanaf oktober is het mogelijk op Camping De 4 Elementen in Stroobos. Daar wordt namelijk in samenwerking met het Nordwin College de MBO 1-opleiding ‘Assistent Natuur & Groen’ gestart om specifieke groepen met een afstand tot de arbeidsmarkt weer aan het werk te krijgen.

De camping wordt inmiddels al drie jaar gerund door Janny Reitsma en sinds twee jaar wonen er ook mensen op het terrein. Met de opening van een eigen multifunctioneel centrum in het verschiet, kunnen mensen vanaf oktober een opleiding volgen. “Wij werken met ontwikkelingstrajecten om de mensen weer een stapje in de praktijk te laten zeggen,” vertelt ze. “We willen dat ze een stevige basis meekrijgen.”  De opleiding is dan ook een normale MBO-opleiding en de deelnemers krijgen een echt diploma. “We hopen op minimaal twaalf deelnemers. Als die er zijn, gaan we van start. Dat kan in oktober zijn, maar ook later. Het mooie aan deze opleiding is dat we ieder moment kunnen beginnen. Mensen hoeven dus geen jaar te wachten als er op 1 oktober niet genoeg mensen zijn. Voor leerlingen is dat belangrijk omdat ze meteen aan de slag willen als ze de juiste motivatie hebben. Wacht je een half jaar, dan is die weer weg.”
Reitsma verwacht dat mensen in de leeftijd van 18 tot 45 jaar gebruik gaan maken van de opleiding. “Dat zijn dan mensen die om verschillende redenen uitgevallen zijn in het reguliere onderwijs en daardoor geen aansluiting hebben gevonden bij de maatschappij. Het is dus niet een opleiding voor leerlingen die net hun VMBO hebben gehaald, die stromen door naar het reguliere onderwijs.”
Het belangrijkste is dat leerlingen een diploma krijgen. “Ze halen hoe dan ook een diploma, maar daarvoor moet je wel een aantal vaardigheden hebben. Ze kunnen bijvoorbeeld een trekker rijbewijs halen, BHV of een certificaat zodat ze met een bosmaaier kunnen werken. Het mooiste zou het zijn als ze na de opleiding door kunnen stromen naar het MBO 2, zodat ze uiteindelijk hovenier kunnen worden.” Ook vakken als Nederlands en Engels zijn verplicht. Leerlingen kunnen stagelopen bij de camping, maar ook kan er geholpen worden om een stageplek dichter bij huis te vinden. De 4 Elementen en het Nordwin College hopen gemeenten te hulp te kunnen schieten. “Op dit moment hebben veel gemeenten te weinig geld om de groenvoorziening in stand te houden. Wij zouden dat met onze leerlingen op kunnen pakken.”
Voor Reitsma is de onderwijscirkel met de komst van de nieuwe opleiding nog niet rond. “We zijn aan het kijken of we ook opleidingen in de zorg, techniek en IT kunnen aanbieden. Voor een kleine omgeving als Stroobos en Gerkesklooster kunnen we zo veel diensten aanbieden om de leefbaarheid op peil te houden en zonder dat de mensen meteen de portemonnee hoeven te trekken.”
Bij De 4 Elementen werken momenteel negen mensen. Samen met haar dochter Berdine runt Reitsma de toko. “Het onderwijs wordt gegeven door iemand van het Nordwin College, wij doen de begeleiding van de leerlingen. Als er straks twaalf leerlingen bijkomen moet ons team ook weer worden uitgebreid. Op deze manier proberen we de werkgelegenheid wat te stimuleren.”
Achter de schermen is Reitsma momenteel bezig met een nieuw plan voor Lutjegast. Daar wil ze in haar eigen boerderij een kleinschalige dagbesteding voor ouderen opzetten. De eerste plannen daarvoor liggen al op het gemeentehuis in Grootegast.